Přišla za námi Beluška

Zdroj: Zpravodaj z Kamenice, 1.3.2014

Autor: Blanka Olejníčková, učitelka ZŠ a žáci 6. A

V pátek 13. 12. 2013 jsme měli v hodině etické výchovy návštěvu. Přišel za námi vodicí pejsek Beluška se svou nevidomou paničkou paní Irenou Stefanovou a dalšími dvěma kamarády.

Dozvěděli jsme se od nich především, jak se chovat k vodicím psům. Že se na ně nesmí volat, mlaskat, ani je hladit. Protože když pejsek pracuje, nesmí být rozptylován, chvilková pejskova nepozornost by mohla zavinit úraz nevidomého.
Všichni jsme si také na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je, když někdo nevidí. Se zavázanýma očima jsme nalévali vodu do sklenice, procházeli jsme se po chodbě, na které byly nastraženy různé překážky, a my se jim museli s pomocí slepecké hole vyhýbat.

Dále jsme identifikovali předměty, které byly ukryty v nákupní tašce. Nakonec jsme měli možnost prohlédnout si různé kompenzační pomůcky, které nevidomým usnadňují život.

Nejzajímavější však bylo to, že jsme téměř na naší návštěvě nepoznali, že jsou nevidomí. Byli velmi stateční a obdivuhodní. Celá beseda byla pro nás velkým zážitkem a poučením a dostali jsme navíc příslib, že k nám do školy opět rádi přijdou.

Blanka Olejníčková, učitelka ZŠ a žáci 6. A

Ke stažení