Podzimní proměny handicapovaných

/15.10.2014/

Na semináři v jedné základní škole nás žáci svými bystrými dotazy přivedli k zajímavé myšlence - uspořádat Proměny pro handicapované. Často se nejen děti ptají, jak nevidomí lidé poznají co jim sluší. Kdo jim vybírá vhodný účes, oblečení a celkový styl? Pokud to zajímá i Vás, nakoukněte s námi tzv. pod pokličku.

Už malé děti si mnohdy diktují co budou nosit. Mnozí rodiče nejen holčiček to jistě důvěrně znají. U handicapovaných je to náročnější. Nevidomí lidé to mají asi za všech ostatních typů zdravotního omezení nejsložitější. Nevidí se v zrcadle a pouhý pocit, že se cítí v oblečení dobře, mnohdy nestačí. Musí věřit svým blízkým, že jim poradí správně.

Nevidomí lidé se musí naučit jaké barvy spolu ladí, aby se dokázali samostatně a barevně vhodně obléct. Barvy rozpoznává rozlišovač barev, který přiložením k textilii hlasovým výstupem sdělí barvu. Nevidomí jsou více konzervativně založení lidé a účes neradi mění, neboť jejich obavy ze změny jsou mnohem větší než u zdravých. Snažíme se podpořit inkluzi, tedy začleňování handicapovaných do běžného života. Proto ukazujeme handicapované i tak, jak je patrně neznáte. Ne každý má to štěstí, že je pohledný, ale to není otázka jen handicapu. V každé komunitní společnosti jsou její jedinci individuální a ne zcela všichni stejní.

Beluška oslovila stylistku paní Yvonu ze studia Hanny s prosbou o spolupráci na proměnách pro handicapované. Přizvali jsme i módní návrhářku Moniku Vaverovou a spolupráce byla na světě. Zájemci o proměnu strávili několik podzimních dnů v příjemném prostředí a vše se točilo jen kolem módy a stylingu. Během této akce jsme dali možnost handicapovaným, aby se zeptali odborníků na názor a bezplatně se nechali zkrášlit. Ty nejvydařenější proměny jsou tu i pro Vás. Posuďte sami, jak moc se vydařily.

Děkujeme za milou spolupráci Yvoně Schollerové a Monice Vaverové!