I žáci ze ZŠ K. Čapka už ví, že vodicí pes smí téměř kamkoliv ...

/2.6.2014/

Začátkem června jsme přijali s Beluškou pozvání do ZŠ Karla Čapka. Přišli jsme zdejší žáky 6. třídy seznámit s tím, jaký je svět lidí se zrakovým handicapem. Žáci si vyzkoušeli různé úkony jako dočasně nevidomí a velmi mile nás překvapily jejich rozumné dotazy, na které jsme jim velmi rádi
odpověděli. A jaképak otázky děti zajímaly? Možná, že i Vám budou připadat zajímavé ...

Jak nevidomý člověk přechází silnici?

"Semafory jsou akusticky ozvučené, když je zelená, tak je slyšet zrychlené cvakání a u červené je naopak zpomalené. Tam, kde není ozvučený semafor, je dobré nabídnout nevidomému pomoc například pouhým pokynem "Nyní můžete přejít" případně "mohu Vás převést přes silnici."

Umí se nevidomí lidé pěkné obléknout a jak to poznají?

"Nevidomí lidé samozřejmě také mají vkus a umí se pěkně oblékat. Při výběru oblečení se ptají svých blízkých, co jim sluší. Na rozlišení barev existuje mluvící rozlišovač barev, který slouží i k rozpoznávání světla a tmy v místnosti."

Proč na vodicího pejska nemám volat, mlaskat na něj a proč se nesmí hladit?

"Vodicí pejsek je nejen věrný přítel svého páníčka, ale především mu pomáhá. Pejsek v postroji je v práci, tak jako policista nebo záchranář v uniformě. Když začnete pejska rozptylovat svým zájmem, pejsek může svou nepozorností zavinit páničkovi úraz, např. zapomene mu označit schody nebo
přehlédne sloup a páníček do něj nabourá."

Může vodicí pejsek na dětské hřiště?

"Ano, může jako doprovod nevidomého nebo člověka se zbytky zraku téměř kamkoliv. Vodicí pejsek je speciálně vycvičený, je poslušný a čistotný. To znamená, že pejsek si lehne pod lavičku a při odchodu svého páníčka z hřiště vyvede."

Jak se dokáže nevidomý vyhnout neznámým překážkám např. při cestě domů nebo do práce?

"Nevidomí mají naučenou trasu, pokud mají vodicího psa, není problém. Pejsek vidí a hlídá, aby pánička překážkám vyhnul. Když nevidomý vodicího pejska nemá, může nastat komplikace např. u špatně označených stavebních prací na ulici. Pouhá páska před výkopem opravdu nestačí! I nevidomí pospíchají a pásku ve výše pasu holí na zemi stěží naleznou. Proto by bylo dobré na překážku nevidomého člověka upozornit, případně opět nabídnout pomoc."

Jak se nabízí nevidomým pomoc?

"Při cestě do školy nebo do práce si to můžete vyzkoušet sami na sobě. Například u schodů se zastavte a zavřete oči. Víte, že před Vámi jsou schody a co by Vám v tu chvíli pomohlo? Určitě ne to, kdyby k Vám někdo přiskočil a začal Vás ze schodů nebo do schodů tahat ... Takže když nabízím pomoc je potřeba k nevidomému přistoupit a nabídnout pomoc, pak teprve na něj sahat. Nevidomý se chytne v podpaží a Vy jej můžete v klidu vést."

 

Velmi žákům za jejich zajímavé a leckdy i pro dospělé "netušené" otázky děkujeme. Stejně jako za krásné obrázky, které si můžete prohlédnout níže.

Přečtěte si, co o akci napsala děvčata ze 6. třídy:

Tato akce nám velmi líbila, byla poučná a přinesla nám spoustu informací. Vyzkoušeli jsme si život nevidomých a jaké je to být v jejich kůži. Zkusili jsme si, jak si nalévají vodu, rozpoznávají ovoce hmatem, orientují se v prostoru pomocí slepecké hole. Zjistili jsme také, jak jim máme pomáhat a chovat se k nim. Mezi kompenzační pomůcky pro nevidomé patří vodící psi, kteří procházejí dlouhým a náročným výcvikem (cca 3 roky). Tito psi dokážou vykonávat až 50 povelů a můžou se svým páníčkem téměř kamkoli.

Holky z 6. třídy